AUTOKLUB  V  AČR  SLANÝ

MČR družstev - Extraliga

Slaný mohl po roce opět slavit


Slaný – 16. května
Oba aktéři dnešního extraligového klání prahli po vítězství se stejnou intenzitou, nicméně Mšeno nemohl zastihnout výjezd do Slaného v nepříznivější konstelaci. Jan Jaroš stále není k dispozici, navíc se potvrdilo, že Vladimír Višváder svůj konec škvárové kariéry myslí doopravdy vážně. Naproti tomu ve slánském družstvu konečně po dlouhých měsících klapalo všechno, jak mělo. A byť Petr Vandírek předváděl strategická kouzla, domácí stále upevňovali vedení a na konci závodu se dočkali svého prvního triumfu po bezmála dvou letech.
 

Piotr Pawlicki vede před Romanem Čejkou, Michalem Dudkem a Patrikem Nagyem.Petr Vandírek a Milan Mach před nástupem.Velkorysost leaderům netratí na skóre, natož pak na cti
Zatažená obloha nevěstila nic dobrého. A vskutku zhruba dvě hodiny před začátkem se z ní začaly snášet kroupy, které záhy vystřídal déšť. Pršet přestalo po nějakých padesáti minutách. Povětrnostní situace byla ovšem to poslední, co by Petra Vandírka trápilo. Jan Jaroš stále nemohl nastoupit kvůli odštípnuté kůstce na kloubu svého kotníku. Navíc nedorazil ani Vladimír Višváder, jenž ohlásil konec své škvárové kariéry. „Dneska je to těžký,“ povzdechl si mšenský kouč u vědomí, že Filip Šitera s Patrikem Nagyem budou náhradníky jen dle čísel na svých vestách.

V zasmušilé náladě se vydal na nástup, který spíkr Miloslav Čmejla zachránil, když v zácpě na silnici od Velvar raději vystoupil z auta a poslední kilometr došel po svých. Naproti tomu Milan Mach působil klidným a vyrovnaným dojmem. „Vychází mi to, že vyhrajeme o šest bodů,“ říkal optimisticky.

Rozjížďka s číslem jedna dostala Slaný do čela, avšak ruku na srdce. Asi jen málokdo by předpokládal, že si Robert Kosciecha a Eduardem Krčmářem neporadí se mšenskými juniory Michalem Kleinem. Jenže domácí jakoby se vítězstvími, jež jim byla celý loňský rok upírána, nemohli nabažit.

Do druhé jízdy nejrychleji odstartoval Sebastian Ulamek sledovaný Michalem Dudkem. Ten Robert Kosciecha (červená) vede před Piotrem Pawlickim (žlutá), Filipem Šiterou (bílá) a Martinem Málkem (modrá).se snažil vyvážet Filipa Šiteru na venek, avšak mšenský závodník se stejně prodral na druhou příčku. Michal Dudek však nepolevil, v první zatáčce druhého kola jel zase chvíli jako druhý, avšak Filip Šitera byl pánem situace. A to až do konce jízdy, byť na něho domácí závodník útočil až do cíle.

Třetí jízda přinesla další sólo Robertu Kosciechovi. Za jeho zády se ovšem seřadili hostující Filip Šitera s Piotrem Pawlickim. Jenže do druhého kola se Filip Šitera propadl na poslední příčku, aby nakonec v následujícím okruhu odstoupil definitivně. „Vypadalo to, jako kdyby se to zadřelo,“ hlásil ve svém boxu mechanikovi Vladimíru Kalinovi. Zevrubná prohlídka nakonec odhalila prasklou palivovou hadičku, kudu vytekl metyl.

Po třech prohrách konečně Przemyslaw Pawlicki zajistil Mšenu alespoň remízu, když po startu udeřil loktem do Sebastiana Ulamka. Ten však s Romanem Čejkou nepustil ke slovu Patrika Nagye. Osm bodů ztráty vyslalo jednoznačný signál Petru Vandírkovi, aby se pokusil o zvrat žolíkovým útokem, který ovšem vyprovokoval protiakci domácích. Místo Eduarda Krčmáře zmobilizoval Milan Mach náhradníka Sebastiana Ulamka.

„Przemek jede jako žolík a samozřejmě hned proti němu jede Seba,“ přemítal Petr Vandírek. „Ale to je dobře, jede už potřetí a pak to už budou mít vyplácanýho.“ Jenže Sebastian Eduard Krčmář stínovaný Michalem Dudkem.Ulamek vévodil rozjížďce s číslem pět od vylétnutí pásky až k šachovnicové vlajce. Mšenský joker byl za ním, ale mezi ním a jeho bratrem Piotrem jezdil Martin Málek. Piotr Pawlicki ho vytrvale atakoval. Poslední nájezd si načasoval do závěrečné zatáčky, ale v cíli mu na Moravana pár centimetrů chybělo.

A tak nasazení mšenského žolíka přineslo nerozhodný výsledek, avšak Slaňáci se nechtěli spokojit jen s osmibodovou převahou. Robert Kosciecha a Eduard Krčmář svým suverénním počínáním v duelu s Patrikem Nagyem a Vítem Janouškem v rozjížďce s číslem šest upravili průběžné skóre na 25:13. Navíc Milan Mach připomínal, že hraje férovou hru. „Teď místo Víta Janouška chtěli dát Filipa Šiteru, ale on už za něho jel,“ svěřoval se. „Protože hrajeme fair play, Vanďu jsem na to upozornil.“

Stejný postup jako jeho kouč zastával i Roman Čejka. Aby lépe viděl na dění v sedmé jízdě, postavil se u vjezdových vrat na válec, kterým se upravuje povrch dráhy. Přitom si všimnul, že Piotr Pawlicki má bílou přilbu a upozornil na to jeho otce. Piotr Pawlicki starší rychle zorganizoval nápravu, mechanik přikvačil se žlutou přilbou, kterou si polský junior bleskově nasadil.

Slaňáci si ovšem velkorysá gentlemanská gesta mohli dovolit s ohledem na vývoj utkání. Do rozjížďky s číslem sedm nejlépe odstartoval Sebastian Ulamek. V prvním oblouku ho objel Roman Čejka doplatil opět na přetržený řetěz.Przemyslaw Pawlicki, avšak druhý z polských bratří zůstával na třetí příčce. Byť Martin Málek tentokrát nebodoval a Slaný vůbec první rozjížďku dnes prohrál, náskok desetibodový domácích šlo směle označit za komfortní. A to tím spíše, byl-li Petr Vandírek už bez žolíka ve svých rukou.

Slánský náskok redukuje až bonusová vidina
Právě omezené taktické možnosti mšenského kouče ruku v ruce s lepšími výkony české části slánské sestavy stály za dvojicí smírných výsledků. V osmé jízdě se Filip Šitera po předchozím defektu opět ujal vlády tahouna. Sice se v první zatáčce vůbec nepáral s útočícím Eduardem Krčmářem, jenže ten ve spolupráci s Michalem Dudkem nedal ani náznak šance Michalu Kleinovi. V rozjížďce s číslem devět se situace opakovala prakticky jako přes kopírák.

Przemyslaw Pawlicki proburácel pod šachovnicovou vlajkou s náskokem rovinky, přičemž jako první porazil Roberta Kosciechu. Jeho záda však spolehlivě kryl Roman Čejka. A Patriku Nagymu nepomohly k bodům ani rady otce Roberta, pro něž se vrátil ještě od startovního roštu. Mšenská ztráta zůstala zakonzervována na deseti bodech, navíc nastal čas pro úder domácích.

V desáté jízdě se Martin Málek dostal do vedení prakticky současně s letem pásky, aby posléze odvrátil veškeré útoky, jimiž ho Piotr Pawlicki častoval po celá čtyři kola. Eduard Krčmář jistil poslední bod, jenž byl ještě k mání, před Michalem Kleinem, ale po průjezdu cílem mu pořádně zatrnulo.

Sebastian Ulamek vodí Filipa Šiteru. Zůstal stát na dráze a do depa se vrátil se ztichlým motocyklem po svých. „Prostě jsem projel cílem a nejelo,“ vyprávěl později, kdy už věděl, že do týmového rozpočtu nevznikne žádná díra. „Motor byl dobrej‘, ale stejně jsem skočil na druhou motorku. Pak to předělali a už to jelo.“

Nicméně otočme naše vyprávění zpátky k rozjížďce s číslem jedenáct. V ní úřadoval Przemyslaw Pawlicki stejně pilně jako kdysi svého času stařičký mocnář ve své vídeňské pracovně. Sebastian Ulamek se ho sice pokoušel podjet v první zatáčce, nicméně jeho pokus se nesetkal s úspěchem.

S Romanem Čejkou za zády však drželi v šachu Filipa Šiteru. Remíza ovšem vzala za své v závěru druhého kola, kdy Roman Čejka zůstal stát s přetrženým sekundárním řetězem. Vzápětí se Piotr Pawlicki dočkal svého prvního vítězství, na něž zadělal v první zatáčce. V ní venkem minul Michala Dudka, který opět skvěle reagoval na let pásky. Spolu se Romanem Čejkou vytvořil hráz neprostupnou Patriku Nagyovi, avšak v depu se skláněl nad motorem, který vydržel přesně tři jízdy.

Třináctá jízda přinesla Mšenu poslední naději, aby se maximálními triumfy mohlo pokusit překonat desetibodový náskok svého hostitele. Filip Šitera vystřelil dopředu jako blesk, avšak už v prvním výjezdu se musel dívat na deflektor Roberta Kosciechy. Předjetí se nepovedlo ani Przemyslawu Pawlickemu, jenž svého českého klubového kolegu vystřídal na druhé pozici.

Sebastian Ulamek (modrá) a Martin Málek (červená válčí s Przemyslawem (bílá) a Piotrem Pawlickimi. „Vyhráli jsme, že?,“ ujišťoval se Robert Kosciecha u Milana Macha, jemuž na odpověď stačilo souhlasné přikývnutí. Deset bodů ve dvou rozjížďkách nešlo překonat a Slanému stačil k definitivní jistotě jeden jediný bod. Nicméně Petr Vandírek myslel na budoucnost a mšenským mottem v nominovaných jízdách se stalo vytvořit si nejlepší platformu pro odvetu a bonusový bod za lepší skóre z obou vzájemných duelů.

A to se mšenskému kouči povedlo takřka stoprocentně. Čtrnáctou jízdu vyhráli Piotr Pawlicki s Filipem Šiterou, na jejichž štítě zůstali Eduard Krčmář s Martinem Málkem. Nakonec nejlépe odstartoval Sebastian Ulamek. Robert Kosciecha se v první zatáčce sápal pod Przemyslawa Pawlickeho, avšak ten se z výjezdu ukázal jako rychlejší.

Robert Kosciecha navíc ve druhém kole klesl na poslední příčku za Piotra Pawlickeho a nakonec neviděl cíl. Naproti tomu Przemyslaw Pawlicki převzal vedení. Mšeno opouštělo Slaný ve světle svých fenomenálních výkonů předcházejících sezón netradičně poraženo. Avšak čtyřbodový odstup dává velkou naději na bonusový benefit při odvetě.

Hlasy z depa
„Viděl jsem to dobře,“ zářil Eduard Krčmář. „Vyhráli jsme, bylo to suprový.osm bodů je dobrejch‘, ale chtěl bych udělat desítku. Teď už budeme jenom vyhrávat a nakonec budeme mistří.“

Eduard Krčmář útočí na Filipa Šiteru. „Konečně jsme vyhráli,“ říkal Martin Málek s úlevou v hlase. „Mám z toho smíšené pocity, nejsem spokojený sám se sebou. Těžko se hledalo nastavení na dráhu, nemohl jsem se srovnat, aby to jelo. Bylo to hodně tvrdé a děravé, teď jsem dva dny makal na motoru a asi to dost překoňoval. Hodně se to vrtělo a musel jsem jet hodně těžké převody a stejně to nebylo ono. Hlavně že jsme vyhráli, ale chtělo to ode mě víc bodů.“

„Docela dobře se mi jelo,“ neskrýval Roman Čejka. „Trefili jsme nastavení a tak jsem jim i stačil. Ale měl jsem velkej‘ problém s řetězama. Praskaj‘ a padaj‘! Spadlo to v Divišově i v Pardubicích, přitom to vypadá rovný a v pohodě. Ale padá to a nevím proč. Ale jinak se mi to docela dneska líbilo.“

„Super, vyhráli jsme,“ radoval se Michal Dudek. „Měl jsem jen jednu motorku, přivezli mě druhej‘ motor z JRM. Ve třetí jízdě se ale utrhlo ložisko na vrchu. Tři jízdy a hotovo. Hlavně že jsme vyhráli, to je super.“

„Na hovno, prohráli jsme,“ netajil se Filip Šitera svou černou náladou. „Jednou mi zastavila motorka. Myslel jsem, že se to zadírá, ale zjistili jsme prasklou hadičku a vytek‘ metyl. Škoda, že jsme prohráli. Jsme mistři, čekalo se, že vyhrajeme, ale naštěstí jsme neprohráli o tolik.“
Sebastian Ulamek (červená) versus Piotr (bílá) a Przemyslaw Pawličtí.1. AK JAZ servis Slaný     48
Robert Kosciecha, PL 3 3 3 2 3 R 14
Martin Málek 1 1 0 3 0 E 5
Eduard Krčmář 2 - 2 2 1 1 8(2)
Roman Čejka 1 - 1 E 2   4(2)
Michal Dudek 1 - 1 - 1   3(2)
Sebastian Ulamek, PL 3 2 3 2 2 2 14
Michal Průcha     DNR
 
2. Grepl PDK Mšeno     44
Vít Janoušek 0 - 0 - -   0
Piotr Pawlicki, PL 2 0 1 2 3 3 1 12
Michal Klein 1 - - 0 0   1
Przemyslaw Pawlicki, PL 3 4* 3 3 3 2 3 21
Vladimír Višváder      
Filip Šitera 2 E 3 1 1 2 9(2)
Patrik Nagy, H (ACCR) 0 0 1 0 0   1

Poznámka: Vladimír Višváder ukončil kariéru a do Slaného nedorazil.

 

Robert Kosciecha mohl být spokojený.Aktuální extraligová tabulka:


  závody skóre body
1. Praha 2 102:81 4
2. Slaný 2 89:96 2
3. Mšeno 1 44:48 0
4. Pardubice 1 40:50 0Slaný: Michal Průcha, Eduard Krčmář, Michal Dudek, Martin Málek, Roman Čejka, Milan Mach, Robert Kosciecha a Sebastian Ulamek.Foto: Pavel Fišer (digitální aparát Canon EOS D Mark II) a Wojta Zavřel

 

Mšeno: vzadu Vít Janoušek, Filip Šitera, Piotr Pawlicki a Petr Vandírek, vpředu Patrik Nagy, Przemyslaw Pawlicki a Michal Klein.
 
(Článek převzat ze speedwaya-z.cz v nezměněném znění )
TOPlist